Ana Sayfa Hoş geldiniz! Üye Girişi yapın veya Ücretsiz Kayıt olun.

Dr.Massengena Bakımı

*Bir diğer adı da Yuka bitkisi olan Massengena, güzel bir şekilde büyümek için, normal bir bitkiden daha fazla güneş ışığına ihtiyaç duyar.

*Güneş ışığı alan yaprakları güneşe doğru bir eğilimde bulunur.

*Yaprakları ortamdaki herhangi bir cisme temas etmemelidir.

*Rüzgardan ve hava akımlarından her bitki gibi Massengena da olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu yüzden Massengena rüzgardan ve hava akımından korunmalıdır.

Yuka Bitkisi Nasıl Sulanmalıdır?

*Sulanırken önemli olan kuralların başında suyu bitkinin her bölgesine ulaşacak şekilde dökülmesi gerekiyor olduğudur.

*Bitkimizi suladığımız kabımız her daim aynı ölçüde olmalı, sulama günlerimizde sabit ve aynı miktarda su kullanılmalıdır. Bitkide anormal bir gelişim görmediğimiz sürece sulama tekniğimizi değiştirmemeliyiz.

*En çok dikkat edilmesi gereken husus kış aylarında bitkilerimiz bulunduğu ortamda hava sıcaklığının en az 15 °C olmalıdır. Bu derecenin altındaki hava şartlarında bitkimizin yapraklarında sararma, solma ve bozulmalar başlar.

*Özellikle kış aylarında bitkilerimizi sularken en çok dikkat edilmesi gereken konu bitkinin suyunu oda sıcaklığında verilmemiz gerektiğidir.

Massengena’nın Bakımı Nasıl Yapılır?

*Massengena bitkisi aşırı soğuk ve aşırı sıcak havalardan hoşlanmaz.

*Massengena yeteri kadar ışık görmediğinde ve su ihtiyacı giderilmediğinde, en alttaki yapraklarını döker. Yapraklarını dökmesine rağmen üstten yeni yapraklar vererek uzamaya devam eder.

Massengena Bitkisi Nasıl Çoğaltılır?

*Massengena bitkisinde birkaç dal gövde varsa bunların bir tanesini gövdeye yakın bir yerden kesip belli bir süre suda bekleterek köklenmesini sağlamalısınız.

*Bu işlemden sonra köklenmiş dalımızı yeni bir saksıya uygun toprak ve uygun saksıya dikerek yeni bir bitki elde edebilirsiniz.

*Alt kısmından yapraklarını dökmüş Massengena’nın altındaki boşluğu, bitkinin toprağından çıkan gövdenin 20-25 cm üstünden keserek bitkimizi aynı köklendirme işlemine tabii tutarak ikinci bir Massengena elde etmiş oluruz.

*Massengena’nın saksıda kalan kesilmiş bölümünü hava akımından korumak amacıyla bu bölümü silikon veya mum gibi cisimlerle havayla olan ilişkisini kesmeliyiz.

*Zaman içinde toprakta kalan kısım yaprak vermeye başlayacaktır. Bütün Massengena’larda aynı sulama, yetiştirme ve bakım işlemlerini uygulamalıyız.

Bilgiler (Tümü)