Ana Sayfa Hoş geldiniz! Üye Girişi yapın veya Ücretsiz Kayıt olun.

Süs Lahanası

SÜS LAHANALARI  Brassica oleracea capitata ve B.o.acephaîa

Turpgiller familyasındandır. Anayurdu bilinmeyen süs lahanalarının, yukarıdaki başlıkta bilimsel adları verilen iki önemli türü vardır. Çiçeklerinden daha çok yapraklarının güzel oluşu nedeniyle bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilen bu lahana türleri birbirlerine çok benzer. Bu yüzden genellikle birbirinin yerine kullanılmak üzere karışık olarak yetiştirilirler. Süs lahanalarının besin olarak kullanılan sıradan lahanalar gibi bir merkezden dışarı doğru açılan sarmal yapraklarında beyaz ya da özellikle lahananın ortasına doğru koyulaşan pembe, şarabi, kırmızı veya mor renkte lekeler görülür. Harika renkleri vardır. Süs lahanaları dikine gelişen iki yıllık duyarlı otsu bitkilerdir ve ancak ikinci yılında çiçek açarlar. Oysa, soğuk yörelerde yetiştirildiğinde bitki donduğundan çiçekleri görülmez.

Don olayını pek sık yaşamayan, özellikle Güney Ege ve Akdeniz kıyı yörelerimizde yetiştirilen süs lahanalarının ilkbahara doğru açan hardal renkli küçük çiçekleri bitkinin süs öğeleri sayılmaz.

Bitki çiçek açmaya başladığında, hemen gözden çıkarılıp yerinden sökülür.

Ülkemizde yöresine göre kasım-mart ayları arasında çok canlı ve gösterişli kalan süs lahanaları, çiçek tarhları için kış mevsiminde pek değişik ve göze hoş gelen bitkilerdendir. Ayrıca kışlık çiçek düzenlemelerinde de yeğlenerek kullanılır.

İstekleri ve Üretimi
Süs lahanaları bol güneşli ve aydınlık ortamlarda; organik madde yönünden zengin sıradan bahçe toprağında iyi gelişir. Özellikle serin geçen kış aylarında çok renkli olur. Süs lahanalarının üretimi tohumlarıyla yapılır. Tohumlar iç mekânlarda son donlardan 4-6 hafta önce yastıklara ekilir. Sonra, havaların dona çekmeyeceği dönem gelince fideleri tarhlarda hazırlanmış yerlerine 40-50'şer cm. aralıklarla dikilir. Ya da tohumları ilkbahar başlarında doğrudan doğruya bahçedeki hazırlanan yerlerine aynı aralıklarla ekilir. Yaz aylarında ekilen tohumlarla, daha çok çiçek düzenlemelerinde kullanılan küçük yapraklı süs lahanaları elde edilmektedir.

Bilgiler (Tümü)