Ana Sayfa Hoş geldiniz! Üye Girişi yapın veya Ücretsiz Kayıt olun.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Dünya Kadınlar Günü; her yıl 8 Mart'ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilmiş bir gündür. Kadınların siyasal ve sosyal bilincinin geliştirilmesine ve kadınların ekonomik siyasal ve sosyal başarı alanlarında kutlanmasına ayrılmıştır.

Tarihi;

1857 yılında Amerika’nın New york şehrinde yaklaşık 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları isteğiyle tekstil fabrikasında greve gitti. Polisin işçilere müdahalesiyle fabrikaya sığınan işçilerden 129 kadın işçi fabrikada sıkıştıkları yerde mahsur kalıp o arada çıkan yangından kaçamayarak can verdiler. Bu işçilerin cenazesine binlerce kişi katıldı.

16 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag şehrinde uluslar arası sosyalist kadınlar konferansında ,Alman sosyal demokrat partisi üyelerinden Clara ZETKİN 8 Mart 1857 yılında tekstil fabrikasında yanarak ölen kadın işçilerin anısına 8 Mart’ın Dünya kadınlar günü olarak kabul edilmesini önerdi ve öneri oy birliği ile kabul edildi.

İlk başlarda belli bir tarih tam belirlenmemişti ancak her zaman ilk baharda kutlanıyordu 1921 yılında Moskova’da 3 enternasional kominist partiler toplantısında adı dünya emekçi kadınlar günü olarak anılıp tarihde 8 Mart olarak belirlendi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 yılında 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti. Birleşmiş Milletler'in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York'ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır.

Bilgiler (Tümü)