Ana Sayfa Hoş geldiniz! Üye Girişi yapın veya Ücretsiz Kayıt olun.

Anneler Günü Çiçekleri (Annelere Özel Çiçekler)

Anneler günü geleneği eski yunan mitolojisinde tanrı ve tanrıçaların annesi olarak bilinen rhea onuruna verilen ilk bahar eğlencelerine dayanıyor, bu festivaller mM.Ö. 250. yıllarda Ana Tanrıça kibele İçin kutlanıyordu. Şimdilerde İse, Her yıl mayıs ayının 2 pazar günü ülkemizde ve Bir Çok Ülkede Anneler Günü Olarak Kutlanmaktadır.

Bununla Birlikte Bazı ülkelerde genelde Bahar aylarında farklı günlerde anneler günü kutlanmaktadır. Anneler Gününün yakın zamanda bilinen hikayesi Amerikanın Filedelfiya eyaletinde 9 Mayıs 1908 günü Jarvis isimli bir kızın annesi ölümüyle başlar, Annesini çok seven kızın üzüntüsü aylarca sürer, Hayatla kimsesi kalmayan Jarvis ölüm olayına bir türlü alışamaz ve yaşama küser, Canlılığını, yaşama sevincini yitirir, hatta yemekten içmekten kesilir, bir ara intihar etmeyi bile düşünür, Jarvis'in bu durumunu yakından izleyen komşusu Jarvis'le arkadaş olur. Bir gün yaşlı komşu söyleşi sırasında Jarvis'e ''İnsanlar doğar, yaşar ve ölürler'' Bu bir doğa kanunudur der. Bu iki cümle, Küçük kızı çok etkiler. Ölümün de doğmak, yaşamak gibi bir doğal olay olduğunu düşünür. Ancak bu doğruyu bulmak küçük kızın annesine olan sevgisini azaltmaz.

Aradan geçen zaman içerisinde ölüm sözcüğünün soğukluğu gider ve Yerine Anne sevgisinin sıcaklığı gelir. Artık küçük Jarvis annesini gözyaşları ile değil, severek anmaya başlar, Acıları azalır, İçinde arı, duru bir sevgi oluşur.

Aradan bir yıl geçer, Bu süre içinde Küçük Kız, hemen her gün Annesinin mezarına çiçekler götürür ve dualar eder. Jarvis'in annesinin ölüm yıldönümünde bütün arkadaşları Jarvisin evine fiderler, küçük kız annesi için mevlüt okutup dualar ediyordu.

O gün arkadaşlarına; Geçen bir yıl içinde çektiğim acılar bana şunu öğretti ''Dünyada Anne sevgisinden büyük ve onun yerini dolduracak hiçbir sevgi yok''tur dedi.

Bundan sonra Yılda bir günü annelerimize ayıralım, O günü annelerimizle geçirip ve onlarla ilgili anılarla dolduralım. Böylece annelerimize olan sevgi ve sadakatımızı bir nebzede olsa göstermiş olalım dedi.

Arkadaşları Jarwisin bu önerisini çok beğendiler. Birlikte hemen Şehrin Belediye Başkanına gittiler, Başkan onları dinledi, Öneriyi içtenlikle kabul etti.

Daha sonra bu öneri gazetelerde yazarlara anlatıldı. Jarvis ve arkadaşlarının çalışmaları kısa sürede sonuçlandı.

Amerika Birleşik Devletleri Kongresi 1914 mayıs ayının ikinci pazar gününün Anneler Günü olarak kabul etti.

Anneler günü ilk kez 1909 yılında kutlandı. Daha sonra bütün çağdaş ülkelerde kutlanmaya başlandı. Her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü gazetelerde annelerle ilgili yazılar, anılar, şiirler yayınlanır. Radyo ve televizyonda ana sevgisini konu eden konuşmalar yapılır. Türk Kadınlar Birliği şubesi olan illerde yılın anneleri seçilir. Okullarımızda ayrıca Anneler Günü nedeniyle toplantılar düzenlenir. Bu toplantılarda okunan şiirler, söylenen türküler, şarkılar, annelere armağan edilir. Anneler Gününde sude çiçekçilikten annemize bir demet kır çiçeği armağan ederek, bir güzel sözcükle yanağından öperek onu çok mutlu ederiz.

Anneler için seçtiğimiz en özel çiçeklerle onların yanaklarında güller açtırın.

#Anneler Günü Çiçekleri, #Anneye Çiçek, #Anneler Gününde Çiçek, #Anneye çiçek siparişi, #Anneye çiçek gönder, #Anneye çiçek yolla.

Bilgiler (Tümü)