Ana Sayfa Hoş geldiniz! Üye Girişi yapın veya Ücretsiz Kayıt olun.

Böcek Yiyen Bitkiler

Et yiyen bitkiler;

Et yiyen bir bitkiyle normal bir bitki arasında aslında çok önemli bir fark yoktur.

İki tür bitkide böceklere ihtiyaç duyarlar ve iki tür bitkide kendisine böcek çekmenin bir takım yollarına başvurur.

Tek fark böceklere olan ihtiyaçların bir birlerinden farklı olmasıdır.

Bitkilerin üremeleri için polen lerini taşıyacak böcekleri kendilerine çekmek için renk,koku,bitki özlerini kullanırlar.

Böcekler geldiğinde ise insan gözüyle görünmeyen bitkiler için çok çekici mor ötesi bir ışınla bu böcekleri bitki özüne götürürler. Sonuç olarak bir çoğumuzun bildiği gibi bitkilerde döllenme gerçekleşir.

Böcek yiyen bitkiler için ise döllenmeden ziyade böcekler birer besin kaynağıdır. Burada da sistem aynı şekilde çalışır, diğer bitkilerde olduğu gibi bitki böcekleri kendine çeker.

Oxford Üniversitesi'ndeki bir grup araştırmacının bu bitkilerdeki ultraviyole ışınları yansıtan unsurların etkisiyle etobur bitkilerin bu özelliğini ortaya çıkartmışlardır.. Bu araştırmada özel bir film ve mor ötesi ışın filtresi yerleştirilmiş bir kamera kullanılarak çeşitli böcek yiyen bitkilerin fotoğrafları çekilmiştir.

Fotoğraflar, bir çok tip tuzağın ultraviyole ışınları yansıtan dokulara sahip olduğunu ortaya çıkardı. Bu mor ötesi ısınlar çeşitli şekillerde oluşabilmektedir.

Örneğin; Yapışkan Drosophyllum tuzağının genç yapraklan, geçmiş yıla ait yaslı yaprakların parlaklığına rağmen koyu çıkıntılar seklinde, fotoğrafta açıkça belli oluyordu. Yapraklardaki yapışkan saçaklar ise koyu yaprak ağızlarıyla ters pozisyondaydılar.

Bir çok süs bitkisindeki bu özellikler, böcekleri tuzakların içine götüren ışıklı bir yol görevi üstlenmektedir.

Venüs sinek kapanının tetik saçaklarından ve hazmedici bezlerden oluşan kısmı, tuzağın koyu renkli kenarlarının aksine parlaktır. bu şekilde böcek doğrudan saçaklara gelerek burada tutuklanarak sindirilir.

Bazı böcek yiyen bitkiler, çoğu çiçek gibi mor ötesi ışınları kendi özel avını seçmede de kullanır.

Bilgiler (Tümü)