Ana Sayfa Hoş geldiniz! Üye Girişi yapın veya Ücretsiz Kayıt olun.

Fakir Orkidesi (Kelebek Çiçeği)

Batılıların Fakir Orkidesi olarak tanımladıkları Kelebek Çiçeği ( Schizanthus Pinnatus)’nin anavatanı Şili’dir. Eski Yunanca'da 'Yarık Çiçek' anlamına gelen bu bitki cinsinin 11 türü bulunuyor.

Türkiye’de henüz hakettiği ilgiyi göremeyen Kelebek Çiçeği aşırı sıcak ve nem olmayan iklimlerde yetiştirilmek için uygun değildir.

60 cm'ye kadar boylanabilen kelebek çiçeği bir yıllık dayanıklı otsu bitkidir. Dikine uzayan sürgünleri; bu sürgünlerin üzerinde almaşık dizili, yeşil renkli, kenarları dişli yaprakçıklardan oluşan ve eğreltiotununkilere benzeyen bileşik yaprakları vardır. Yaz aylarında kısa sürelerle açan çiçeklerinin bütün taç yaprakları birbirinden farklı ve yarılmış gibi görünüşte olur.

4 cm kadar genişlikte olan bu çiçekler, bitkinin tepesinde pek gösterişli salkımlar oluşturarak bakır, kırmızı, leylak, mor, şarabi, beyaz ve sarı renklerde açar.

Bakımı

Kelebek çiçeği bitkisi gündüzleri güneşli ve ılık, geceleri serin olan ortamları; organik madde yönünden zengin bitek ve nemli toprakları sever. Yarı-gölge yerlerde de iyi gelişir. Tohumları ya ilkbaharda son donlardan önce kapalı mekanlardaki soğuk yastıklara ekilir (çabuk çimlenmeleri için üzeri kapatılan tohumlar 23 haftada çimlenir, gelişen fideleri ilkbaharda havalar ve toprak ısındığında bahçedeki yerlerine 30′ar cm), ya da ilkbaharda havalar ve toprak ısındığında doğrudan doğruya bahçedeki yerlerine aynı aralıklarla ekilir. Kelebek çiçeği bitkisi kısa sürelerle çiçekli kaldığından daha sonra üçer hafta aralıklarla yeniden tohumlarının ekilip yeni bitkiler yetiştirilmesi, çiçek açışının devamlılığını sağlar. Gelişip boyu uzayan bitkinin hereklerle, desteklenmesi gerekir.

Bilgiler (Tümü)