Ana Sayfa Hoş geldiniz! Üye Girişi yapın veya Ücretsiz Kayıt olun.

Kaktüs

Kaktüsler Susuz da Yaşar

Botanik Adı: Cactus
Türkçe Adı: Kaktüs
Familyası: Cactaceae
Vatanı: Kaktüslerin anavatanı Amerika kıtası ve yöresindeki adalar olup, en çok kaktüs türüne Meksika’da rastlanmaktadır.

Susuz yaşayan bitkilerin en bilineni kaktüslerdir. Gerçek anavatanları Amerika’dır. Çoğunda genel olarak yapraklar yerine kalın saplar ve dikenler vardır. Bu dikenler bitkiyi hem aşırı sıcak ve soğuklardan hem de hayvanların saldırısından korur. İki yüz elli yıl yaşayan ve ağırlıkları altı tona ulaşan kaktüsler vardır. Bunlara dev saguaro adı verilir.
Kaktüslerin, toprak altında yüzeye yakın biçimde yayılan kökleri vardır. Yağmur yağdığı sırada bu köklerle geniş bir alandan su toplayabilirler. iki yüz elli yıl yaşayan ve ağırlıkları altı tona ulaşan kaktüsler vardır.

Ama elbette bunun için, az da olsa yağmur yağması gerekir. Yeryüzünün en kurak bölgelerine hatta çöllerine bile düzensiz ve az da olsa yağmur yağar. Bu bölgelerde yaşayan bitkiler, işte bu yağışlardan ihtiyaç duydukları suyu toplarlar. Bir sonra ki yağışa kadar da saklayabilirler bu topladıkları suyu.

Çöllerde yağışlardan hemen sonra, kısa ömürlü çiçekler toprağın yüzeyinde görünür ve hızla yaşam çevrimlerini tamamlarlar. Bir anda çöl rengarenk bir çiçek tarlasına döner ve sonra bir bakmışsınız ki, yine eski çorak yüzüne bürünmüş. Bir sonra ki sağanağa kadar bütün çiçekler, saklanıvermişler kumların içine.

Bitkilerin genel olarak, yapraklarındaki küçük gözeneklerden su kaybettiklerini önceki konularımızda söylemiştik. Kurak bölgelerde yaşayan bitkiler, su kaybını azaltmak için, gözeneklerini serin ve buharlaşmanın az olduğu gecelerde açarlar. Bazıları da yapraklarına dökerek su kaybını azaltırlar.

Son olarak size bir kaç tane susuz yaşayan bitki ismi sayalım; sütleğen, mavi saksı güzeli, kaynana dili ve sükkülan denilen bitkiler.

Bilgiler (Tümü)