Ana Sayfa Hoş geldiniz! Üye Girişi yapın veya Ücretsiz Kayıt olun.

Lale

Lale yaprakları uzun ve mızraksı, çiçekleri kadeh biçiminde türlü renkte olan güzel bir çiçektir. Lale’nin renkleri sarı, kırmızı, beyaz ve pembe başta olmak üzere dört renkten oluşur.Lale soğan şeklinde yetiştirilip her soğanından sadece bir lale çıkar. Çok tohumlu bir bitkidir. Lale’nin çiçekleri parlak olur ve  lale hayat, aşk ve ölümsüzlük sembolü olarak bilinir. Lale’nin ana vatanı batı Asya’dır ve ilk olarak Türkiye de süs bitkisi olarak yetiştirilmiştir. Lale Hollanda da yaygın olarak yetiştirilir. Lale'yi insanlar 12.yüzyıllardan itibaren el sanatlarında süsleme motifi kullanmaya başlamışlardır. Lale kimi zaman şiirlerde kimi zaman ise türkü olarakda seslendirilir.

Lale kişiler arasında en çok sevilen ve diğer Avrupa ülkelerinde çok sevilen bir bitkidir. Genelde baharda yetişir. Seralarda ve çiçekçilerde yerini alır. Lale Osmanlı zamanında da çok sevilen bir bitki olmuştur. Osmanlı zamanında büyük yer almasının sebebi gerek şekli gerek ise anlamı lale’yi farklı kılmıştır. Lale’nin bir anlamı Arapça olarak okunduğunda Allah ters okunduğunda ise hilal ismini alır. Osmanlı devletinin ablemi ise hilal ve aydı. Lale sevgisi özellikle Osmanlı devleti’nin çöküş döneminde bir tutku haline gelmişti. Avrupa da topraklarını kaybetmeye başlayan Osmanlı devletinin tüm bahçe ve saraylarında ve kasırlarında lale’lerle donatılmış ve halkın bunaldığı bir zamanda bir nebze bile olsa güzel bir ortamda bulunma özlemini dile getirmek için kullanılıyordu. Bu döneme bu yüzden lale devri adı verilmiştir.

Lale’nin çiçeklenme zamanı Aralık ayı içerisinde başlar, mayıs ayına kadar çiçeklenirler. Lale soğanları mümkün olduğu kadar geç dikilmelidir. Lale serin ve karanlık bir yerde muhafaza edilmelidir. Lale çok beğenilen bir çiçek olup, özellikle bahar ayları lale en çok talebi olan çiçektir. Lale cam içerisine güzel bir buket yapılıp konulabilir, lale şık bir buket olarak ta müşteriye sunulur, kesme olarak da kullanılır. Genelde çiçekçilere kesme olarak ta gelir. Lale saksıda olduğu zaman ki ömrü geçici olur. Sıcak ortama dayanıklı değildir.

Lale koskoca bir devre ismini vermiş ve çok çeşidi bulunan bir zambakgillere ait bir bitkidir.

Bilgiler (Tümü)