Ana Sayfa Hoş geldiniz! Üye Girişi yapın veya Ücretsiz Kayıt olun.

On Bir Ay Çiçeği (Primula)

Genellikle onbiray çiçeği olarak adlandırılan bu bitkiye koka veya çuha çiçeği de denir.

Anavatanı Çin'dir. Primula cinsinin tabiatta 500 kadar türü varsa da, süs bitkisi olarak 4-5 türü yetiştirilmektedir.

İstediği ortam: Gelişme dönemi boyunca 20-25 derece sıcaklık, dinlenme döneminde 12-15 derece sıcaklık ister. Daha düşük sıcaklıkta çiçek tomurcukları oluşmaz. 5 derecenin altında ise bitki zarar görür. Orta derecede orantılı nemde yetiştirilebilir. Doğrudan güneş ışığı almayan ama aydınlık ve yarı gölge yerlerde bulundurulmalıdır.

Yetiştirilmesi: Çoğaltılması tohum ile yapılır. Taze tohumlar ilkbahardan yaz sonuna kadar ekilebilir. Onbiray çiçeğinin tohumları küçüktür. Bu nedenle ekimden sonra üzeri hafifçe bastırılır. Çevre sıcaklığı 18-20 derece civarında olmalı ve kasa veya saksıların üzeri cam veya naylonla örtülerek gölge bir yerde bulundurulmalıdır. Çimlenme 2-3 haftada gerçekleşirse de bundan sonra 1-2 hafta daha beklemek filizlerin güçlenmesini sağlayacaktır. Fideler önce başka bir kasaya yaprakları birbirine değmeyecek şekilde şaşırtılır. Bundan 4-6 hafta sonra da içinde normal saksı harcı bulunan küçük saksılara alınırlar.

Yaz içinde ve yaz sonuna doğru yapılan ekimde ise şaşırtmadan sonra fideler yine saksılanarak kışı geçirmek üzere ılık bir yere alınırlar.

Onbiray çiçeğinin saksısı her yıl mart ayında değiştirilmelidir. Gübre ihtiyacının karşılanması için nisan-ağustos ayları arasında 2 haftada bir kez 2 gram kompoze gübre 1 litre suda eritilerek yeteri kadar saksıya paylaştırılır. Aynı dönemde bol su ile sulanmalı ayrıca yapraklarına su püskürtülmelidir. Dinlenme döneminde verilen su miktarı azaltılmalıdır. Sulama esnasında ve yapraklharına su püskürtülürken çiçeklere su damla veya zerreleri düşürülmemelidir.

Onbiray Çiçeği Bakımı hakkinda aciklamalar Onbiray Çiçeği Bakımı konusunda bilgiler.

Anahtar Kelimeler:On bir ay Çiçeği Bakımı,On bir ay Çiçeği, on bir ay çiçeğinin bakımı,11 ay çiçeği

Bilgiler (Tümü)