Ana Sayfa Hoş geldiniz! Üye Girişi yapın veya Ücretsiz Kayıt olun.

Petunya Saksı Bakımı

Petunya (Petunia), yıllık bitkiler olarak düşünülsede, aslında çok yıllık bitkilerdir. Uygun ortamlar sağlandığında yıllarca yaşamaya devam edebilirler. Bütün yaz boyunca çiçek açan ve yüzlerce çeşitte değişik renk formuna sahip bir yazlık çiçektir. Genellikle güneşi yada yarı gölge yerleri çok seven bir bitkidir. Yaz ve sonbahar boyunca çiçek vermeye devam eder.

Petunya Çiçeği Nasıl Sulanır?
Petunyanın toprağı kuru kalmamalı, hafif nemli olmalıdır. Bu nedenle düzenli olarak sulanmalı ve toprağını sürekli nemli kalmalıdır. Ayrıca petunya soğuk, rüzgâr ve dondan çok çabuk etkilenen btkilerdir. Bu yüzden fazla rüzgar almayan mekanlarda yetiştirilmelidir.

Petunya Nasıl Dikilir?
Petunyayı sadece bahçelerde değil , balkonlarınızda saksılarda da rahatça yetiştirebilirsiniz. Geçirgen, yumuşak hafif aside kaçan topraklardan hoşlanır. İyi gübreli, humuslu bahçeleri ve bol güneşli havadar yerleri sever. Şubat- Martta tohumlar kasalara yastıklara ekilerek elde edilen fideler mayıstan itibaren bahçelere dikilir. Genellikle gruplar halinde ve sıra vari 25x25,30x30 cm aralık ve mesafede dikilirler. 2-3 yılda bir tohumun değiştirilmesi gerekir.

  • Rüzgardan koruyun.
  • Güneşli ya da yarı gölge bir yerde bakın.
  • Toprağının geçirgen ve yumuşak olmasına dikkat edin.
  • Petunyanın toprağı kuru kalmamalı, hafif nemli olmalıdır. Bu nedenle düzenli olarak sulayın.
Bilgiler (Tümü)