Ana Sayfa Hoş geldiniz! Üye Girişi yapın veya Ücretsiz Kayıt olun.

Şans Bambu Bakımı

Lucky Bambu daha çok dracenaya benzer. İç mekanda yetiştirmek için diğer bambu cinslerinden daha uygundur. Uzakdoğu Asya'nın tropikal bir bitkisidir.

Topraksız, sadece vazo içine iri çakıltaşlarıyla sabitlenir ve vazoya içme suyu doldurulur. Bitkinin suyu ara sıra değiştirilir. Bu şekilde yıllarca yaşar ve büyür.

Oda sıcaklığı idealdir. Gölgeyi sever.Yapraklarına sık sık su püskürtülür. Büyümesi yavaştır. Her ay 2- 2,5 cm uzar. Bitkinin suyuna herhangi bir besin ilave edilmesi uygun değildir. Kesilmiş dalı suya konduğunda kolayca köklenir. Uzak doğu ülkelerinde şans getirdiğine inanılan Lucky Bambu'nun önemli günlerde hediye edilmesi adet olmuştur.

Şans bambusu bakımı kolay ve dayanıklı bir bitkidir çubuk şeklinde kafasında burgulu olanları dışı renkli bir Cam vazo da olmalıdır, çünkü bambunun suyunu değiştirmemelisiniz hep üstüne ilave ederek bakımını yapınız suyun rengi biraz yeşil olacaktır, ama zaten bataklık bitkisidir onun bu ortam çok hoşuna gidecektir 15 günde bir suyunu tamamen boşaltıp tazeleye bilirisiniz.güneş veya soğuğa karşı dayanıklıdır kendini dış etkenlere karşı koruyabilen bir bitkidir.diğer piramit ve değişik dekordaki bambularıda suyunu hep üstüne ilave ederek sulayınız dışındaki süngerden suyunu çekecektir. Eğer çiçekleriniz oasis adı verilen çiçek süngerleri içinde geldiyse yeteri kadar su koymayı unutmayın. Oasis çiçeğin ömrünü uzatan bir maddedir. Ayrıca suyun içine çiçeklerin ömrünü arttıran vitaminlerden koymak faydalı olacaktır.

Şans bambusu dili!

Şans bambularının birkaçının bir arada bulundurulmasının anlamları vardır.
2 Kök: Aşk
3 veya 6 Kök: Mutluluk
5 veya 7: Sağlık
8 Kök : Servet
9 Kök: İyi bir gelecek
21 Kök: Bir çok nimet

Bambuların bakımı

Ilık ortamları seven bir bitkidir. Suyununsuyun ılık olması tavsiye edilir. Bambunuzun sararması genellikle bitkinin demir eksikliine bağlı olmakla beraber direk güneş ışıgında uzun üsre kalması ve nem oranının düşük olduğu ortamlarda buna sebep olabilirler.

Çin İnanışına göre yapraklarını kesmek bolluk ve bereketin azalmasına yol açarmış. kesmek yerine elinizle koparmaniz tavsiye ediliyor.

Bilgiler (Tümü)