Ana Sayfa Hoş geldiniz! Üye Girişi yapın veya Ücretsiz Kayıt olun.

Şimdi Frezya Zamanı (Baharın Kokusu)

Soğanlı, yumrulu ve rizomlu süs bitkileri içinde en çok yetiştirilen bitkidir. Anavatanı Güney Afrika olan frezya Avrupa’da karanfilden sonra en çok yetiştirilen çiçektir. Türkiyemizde son yıllarda üretimi artmıştır. İlkbaharda çeşitli renklerde evlerimizi süsleyen, güzel kokulu, narin bir bitki olan frezya ilkbaharın habercisidir..  Fresia çiçekleri gövdenin sonunda yer alan bir başağın üzerinde taşınırlar. Her başakta çapları 5 cm olan 8-10 kandil bulunur.

Fresia bitkisinin ortalama boyu 50-75 cm’dir, saksı çiçekçiliğinde ise 25-35 cm’dir.

Fresia güzel kokusu nedeniyle parfüm endüstrisinde kullanılır. Fresia’da soğanı dikildikten bir süre sonra üzerinde yeni bir soğan gelişmeye başlar, çiçeklenme döneminde de yeni kormun etrafında soğancıklar meydana gelir.

Fresia nemli toprakları sever. Suyu iyi tutan, drenaj yeteneği iyi olan, humus içeren ve pH’sı 6.5-7.2 olan hafif alkali ve kumlu toprakları tercih eder. Killi topraklarda da yetişmektedir. Ancak killi topraklarda yetişen fresia’ların boyları kısa, gövdeleri kalın olur.

Fresia topraktaki tuzluluğa karşı hassastır. Her dikimde mutlaka taze toprak kullanılmalıdır. Bir kez fresia üretilen toprak 3 yıl kullanılmamalıdır.

Fresia dikiminden önce toprak hazırlığı yaparken, toprağa kimyasal gübre ve ahır gübresi katılabilir. Ancak ahır gübresi tuzluluk meydana getirebilir. Bu nedenle ahır gübresi kullanılırken dikkatli olunmalıdır.

Fresia saksılarda yetiştirilecekse en uygun harç  şu şekilde hazırlanabilir.
- 2 kısım bahçe ya da orman toprağı
- 1 kısım yanmış çiftlik gübresi (Yanmış çiftlik gübresi yerine torf kullanılabilir.)
- 1 kısım dişli dere kumu

Sonbaharda çiçek almak için ilkbaharda, ilkbaharda çiçek almak için eylül ayında dikim yapılmalıdır. Fresia düşük sıcaklıkta yetişen bitki olduğu için üretim genellikle kış aylarında yapılır.

Gevşek ve kumlu topraklarda dikim, derin yapılmalıdır. Hafif topraklarda dikim derinliği genel olarak soğanlar için 5 cm, yavru soğanlar için de 3,5 cm kadar olmalıdır. Dikim mesafesi ise soğan büyüklüklerine göre değişir. Yavru soğanlarda sıra arası mesafe 5 cm iken, büyük soğanlarda mesafe 10-15 cm kadar çıkar.

Fresia’nın sıcaklık isteği, çiçeklenmesi ve gelişmesi üzerine en etkili faktör sıcaklık olduğu halde azdır. Sıcaklık 14-18 C’ de iken gelişme en hızlıdır. 18 C’nin üzerindeki sıcaklıklarda çiçeklenme gecikir. Bitki uzayıp fazla yaprak oluşturur. Sıcaklık uzun süre yüksek kalırsa çiçeklenme olmaması söz konusudur.

9-12 C gibi düşük sıcaklıklarda da çiçeklenme gecikebilir. Bunun yanında yapraklar ve çiçek sapı kısa kalabilir. Soğan dikildikten sonra önce yapraklar daha sonra çiçekler oluşur. Gelişim periyodu bitip çiçeklenme periyodu başladığında yapraklanma durur. Bu dönemde sıcaklık yüksek olursa yaprak sayısı artar, çiçeklenme gecikir.

Işık etkisi söz konusu olduğunda gün uzunluğu kısa günlerde çiçeklenmenin hızlandığı, uzun gün koşullarında ise çiçek sayısının azaldığı gözlenmektedir.

Fresia gelişiminde ışık yoğunluğu önemlidir. Işık yoğunluğunun az olduğu dönemlerde çiçek tomurcuğu sayısı azalır. Düşük ışık yoğunluğu ile birlikte sıcaklıkta yükselirse bitkiler zayıf gelişim gösterirler. Yüksek ışık yoğunluğu çiçek tomurcukları ve yan tomurcukların gelişmesini teşvik eder. Yüksek ışık yoğunluğu ve yüksek sıcaklık birlikte olursa çiçek kalitesi düşer.

Geniş nem dalgalanmalarından kaçınılması gerekir. Sıcaklık nem dalgalanmalarını etkilediği için fresialara zarar verebilir. Güneşli havalarda orantılı nemin sağlanabilmesi için bitkiler üzerine su püskürtülmelidir.

Bilgiler (Tümü)