Ana Sayfa Hoş geldiniz! Üye Girişi yapın veya Ücretsiz Kayıt olun.

Zeytin ağacı

Tek bir dalıyla huzuru getirdi: Zeytin ağacının tarihçesi

Bu güzel ağacın dünya tarihindeki yeri ile başlayalım. Nuh tufanına kadar dayanan, insanlık tarihi kadar eski bir tarihe sahip aslında. İlk bulguları 39.000 yıl öncesine kadar dayanıyor yani. Dünya hayatının düzene girip girmediğini anlamak için Nuh'un gönderdiği beyaz güvercin, ağzında zeytin dalı ile dönüyor. Bu da barışın sağlandığının ve huzurun, düzenin geldiğinin kanıtı oluyor. O günden beri barışın sembolü olarak anılır zeytin ağaçları ve dalları. Bir başka rivayete göre Ege kıyılarında gezen Hemoros, bir zeytin ağacına yaslanıyor. Ağaç; ''Herkese aitim ve kimseye ait değilim, siz gelmeden önce de buradaydım, siz gittikten sonra da burada olacağım.'' diyor. Bu nedenle ismi ölümsüz ağaç olarak anılır. Böyle olmasının bir başka nedeni de zeytin ağaçlarının yüzyıllar boyunca yaşıyor olması.

Mitolojide Zeus ve Athena'nın dahi yarışlarına konu olan bir ağaç üstelik. Üzerine yazılmış yüzlerce hikaye var. Mısır'da şifa niyetine kullanıldığı da bilinenler arasında. O zamanlarda bu zamana kıymeti bilinen, dokunulmaz ve ölümsüz bir ağaç olarak görülen ağaçlardan.

1 milyon ton zeytin üretimimiz var: Zeytin ağaçlarının ülkemizdeki yeri

Ülkece çok seviyoruz zeytinyağını. Kullanmadığımız alan neredeyse yok. Yemeklerimizin içinde, güzellik sektöründe ve daha birçok yerde... Zeytin ağaçları, yağları, zeytin ve ondan yapılan tüm ürünler hayatımızın orta yerinde aslında. Ama onunla tanışıklığımız Cumhuriyet ile birlikte perçinleniyor diyebiliriz. Zeytincilik kültürü hayatımıza giriyor, ardından yaygınlaşmaya başlıyor. 1939'da onun tüm haklarını koruyan yasalar çıkarılıyor, hatta mühendisler bu işin ana vatanı sayılan İtalya'da eğitime dahi gönderiliyor. Süreci böyle başlayan zeytincilik, üretimi ve satışı daha az maliyetli margarinin hayatlarımıza girmesiyle gündemden biraz düşüyor. Ancak toplumumuzun gönlündeki yeri asla değişmiyor. O günden bugüne hep kıymeti bilinen, sağlık denildiğinde ilk akla gelen yağlardan sayılıyor. Ağaçlar büyük bir özenle büyütülüyor, zeytincilik yaygınlaşıyor.

Biraz da rakamlarla konuşalım. Türkiye, ortalama 1 milyon tonu aşan tane zeytin üretimi ile dünyada üretici ülkeler arasında 4.sırada yer almakta. Dünyadaki zeytin ağaçlarının da %9'u ülkemizde bulunuyor. 120 milyon tane de zeytin ağacından söz ediliyor. Bunlara ek olarak Marmara Birlik Akademi sektör raporundaülkemizde 2013 yılı ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) verilerine göre 185.796 aile zeytin tarımı ile geçimini sağladığı söyleniyor. Bu sayı geçen 4 yıl içerisinde arttı elbette. Ege ve Akdeniz. Zeytincilik en çok bu bölgelerde yapılıyor, bu bölgelerdeki yüzlerce aile ölümsüz ağaç sayesinde hayatta. Muhteşem rakamlardan söz ediyoruz.

Doğaya katkısı da yadsınamayacak kadar büyük. Ülkemiz için bu denli kıymetli bir ağaç kendisi.

 

 

 

Bilgiler (Tümü)